Olej kameliowy – oliwa z oliwek Dalekiego Wschodu

Dobrze znana z kuchni oliwa z oliwek ma równie wiele właściwości w kosmetyce i mawia się, że jest niezastąpiona. Czy ma swój zamiennik? Tak. Przedstawiamy oliwę z oliwek Dalekiego Wschodu, czyli olej kameliowy (nazywany również olejem herbacianym). Swoim działaniem oraz właściwościami przypomina oliwę z oliwek, dlatego z powodzeniem można używać go w codziennej pielęgnacji.

Zimnotłoczony olej kameliowy

W kulturze azjatyckiej olejek kameliowy króluje od wieków. Dopiero niedawno okryliśmy, że między innymi on stoi za pięknymi i lśniącymi włosami Azjatek. Olej herbaciany pozyskuje się z roślin kameliowych, których uprawy znajdują się w Chinach oraz Japonii. Podobnie jak w przypadku oliwy z oliwek, również olej kameliowy wytłacza się z dużych nasion. Ze względu na tę metodę i miejsce pozyskiwania oleju kameliowego, jest on nazywany oliwą z oliwek Dalekiego Wschodu. To naturalny, azjatycki środek leczniczy i kosmetyczny.

Bogactwo składników odżywczych

Na czym opiera się pozytywne działanie oleju kameliowego? Olej kameliowy jest obfity w kwasy tłuszczowe oraz wiele rodzajów witamin. Przypomina pod tym względem oliwę z oliwek, ale ma o wiele lepsze właściwości antyoksydacyjne. Dlaczego? Ponieważ zawiera większą średnią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych: oleinowego (86%), palmitynowego (7,5%), linolowego (4%), stearynowego (2%) oraz arachidowego (0,5%). Bogactwo NNKT sprawia, że olejek herbaciany ma bardzo dobre właściwości, o których nieco poniżej.

Kompleksowe, wielowymiarowe działanie

Najbardziej zauważalne jest działanie olejku kameliowego na włosy, których zazdrościmy Azjatkom. My pielęgnujemy nasze oliwą z oliwek, a one swoje olejkiem kameliowym – ma on nawilżać, odżywiać, uelastyczniać, wygładzać i dodawać miękkości włosom. Olejek herbaciany zapewnia naturalną ochronę przed promieniowaniem UV, wyeliminowanie przebarwień, widoczne odmłodzenie skóry i wzmocnienie nawet najbardziej osłabionych włosów. Co ciekawe, działanie olejku kameliowego może się różnić w zależności od tego, z jakiej odmiany krzewu się go pozyskuje, a jest ich pięć.

Camellia Japonica – japońska odmiana używana w pielęgnacji twarzy, włosów i paznokci.
Camellia Kissi – odmiana zapewniająca dogłębną regenerację struktury włosów i połysk.
Camellia Oleifera – kamelia olejodajna, błędnie utożsamiana z krzewem herbacianym.
Camellia Sasanqua – japońska kamelia używana głównie w przemyśle mydlarskim.
Camellia Sinensis – wiecznie zielona chińska odmiana używana w ekskluzywnych produktach.